5 kroków do idealnej Wielkanocny bez stresu

Wielkanoc
Wielkanoc 2015
informacja prasowa - marzec 2015, ZM „Pekpol Ostrołęka”

1. Po pierwsze: plan!
Najważniejsze jest planowanie. Zacznij od dokładnej rozpiski, zaczynając od menu,                      a kończąc na planach dotyczących dekoracji stołu. Kiedy zobaczysz na kartce wszystko, co powinno się zrobić – będzie Ci łatwiej. Ustal, co podasz na wielkanocnym stole i zrób dokładną listę zakupów. – Przed świętami wybieramy najczęściej tradycyjne wędliny: aromatyczne, wędzone szynki i kiełbasy. Takie, które przywodzą na myśl smaki dzieciństwa – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka, producenta wędlin z linii premium Kurpiowskie Specjały, które powstają z dodatkiem wyłącznie soli peklującej i bez żadnych dodatkowych „E”.
 
2. Zadbaj o odpowiednie tło dla potraw
Wspaniale udekorowany wielkanocny stół jest bardzo istotnym elementem świąt. Pomyśl o ozdobach i koniecznie zasiej rzeżuchę, którą będziesz mogła przystroić stół i włożyć do koszyczka wielkanocnego.
 
 
3. Podejmij kulinarne wyzwanie
Święta bez żurku? Nie ma szans. Nieodłącznym składnikiem tej zupy jest biała kiełbasa.
–  Pamiętajmy, aby wybrać wędlinę dobrej jakości i od zaufanego producenta. Kiełbasa biała powinna posiadać zwięzłą strukturę, z widocznymi przyprawami np. z majerankiem. Jej powierzchnia powinna być gładka i matowa. Do żurku użyjmy także boczku, dzięki któremu potrawa uzyska wędzony aromat – mówi Małgorzata Wódkiewicz.
 
4. Nie zapomnij o koszyczku
Święconka to nieodłączny element Wielkanocy. Sporządź krótką listę, dzięki której nie pominiesz żadnego z pokarmów. Symbolika większości potraw jest niezmienna niemal od początku obrzędu, a najbardziej w czasie ewoluowało znaczenie mięsa. – Do XIX w., do koszyczka wielkanocnego wkładano tylko mały plasterek szynki, który był raczej symbolem pożegnania Wielkiego Postu, podczas którego nie spożywano w ogóle mięsa. Dziś kiełbasa i wędliny są symbolem dostatku i zdrowia, a do koszyczków wkłada się głównie najlepsze wyroby z wieprzowiny, np. wędzone aromatyczne szynki, suszone kiełbasy – najczęściej jest to Kiełbasa Jałowcowa. Alternatywą dla kiełbasy może być kawałek wędzonej szynki, np. z naszej linii Kurpiowskie specjały, która nie zawiera glutaminianu sodu i fosforanów dodanych, jest krucha i soczysta – uzupełnia Małgorzata Wódkiewicz.
 
5. Baw się pisankami
Pomaluj pisanki. Zaangażuj dzieci i świetnie się bawcie. Postaw na stare sposoby, farbki albo malowanie woskiem. Kuchnia przy okazji też może się pokolorować, dlatego nie warto było sprzątać jej wcześniej. W międzyczasie możesz już piec wielkanocną babkę. Świąteczny zapach zacznie się już unosić w cały domu.
 
 
Nie zapominaj o najważniejszym: w święta najważniejsza jest atmosfera. Mycie okien, sprzątanie i  próby robienia zakwasu na żurek nie mogą zniszczyć Ci dobrego humoru. Idealne święta, to takie spędzone we wspaniałej atmosferze. Powinna być ona pierwszym punktem na Twojej liście.

 

pysznie.pl