Karp faszerowany w galarecie

kuchnia polska
Ocena: 
0
Brak głosów
Składniki: 

karp - 1 szt. (ok. 1 kg)
cebula - 1 szt.
marchewka – 1 szt.
seler - 1/2 szt.
sól, pieprz, ziele angielskie
czerstwa bułeczka - 1 szt.
mleko - 1/2 szklanki
jajko - 1 szt.
posiekana natka - 1 łyżka
płatki migdałów - 1 łyżka
sok z cytryny
rodzynki - 1 łyżka
żelatyna - 2 łyżeczki

mleko do namoczenia ryby - 1 szklanka

Przygotowanie: 

Karpia oczyścić z łusek, odciąć głowę i płetwy, wypatroszyć nie przecinając brzucha, umyć. Odciąć ogon, rybę pokroić na dzwonka (czyli prostopadle do kręgosłupa kawałki w poprzek tuszki). Pokrojonego karpia moczyć w mleku co najmniej przez 1 godzinę, potem wypłukać. Pół cebuli, marchewkę i seler obrać, umyć, zalać wodą dodać sól, pieprz i ziele angielskie, zagotować. Włożyć głowę i ogon, gotować godzinę na małym ogniu.
Bułkę namoczyć w mleku, osączyć. Pozostałe pół cebuli, pokroić. Białko ubić na pianę. Mięso z głowy i ogona obrać ze skóry i z ości, zemleć z bułką i cebulą dodać żółtko, migdały, rodzynki, natkę, sól, pieprz i pianę z białka, wymieszać.
Dzwonka wypełnić farszem, delikatnie ułożyć na jarzynach, gotować 30 minut na małym ogniu (wywar powinien przykrywać dzwonka). Żelatynę namoczyć w 1/4 szklanki zimnej wody. Rybę wyjąć, ułożyć na półmisku.
Żelatynę rozpuścić, podgrzewając. Wywar przecedzić, dodać, sok z cytryny i żelatynę, wymieszać. Ścinającą się galaretką zalać rybę, odstawić na 2 godziny do zastygnięcia

pysznie.pl